O tych rzeczach musisz pamiętać zakładając konto oszczędnościowe

Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest konto oszczędnościowe i dlaczego jest przydatne? Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, dzięki któremu możemy oszczędzać pieniądze. Pozwala nam na to podwyższone oprocentowanie. Różni się od konta osobistego tym, że nie służy do regulowania bieżących opłat, lecz właśnie do oszczędzania. Od lokaty za to różni się tym, że możemy w każdej chwili wpłacać i wypłacać z niego środki. Najlepiej sprawdza się jako uzupełnienie konta osobistego. Warto zwrócić uwagę na to, by miało wysokie oprocentowanie.

Konto oszczędnościowe przyda się każdemu, kto posiada regularne dochody i chce odłożyć część swoich pieniędzy. Konto osobiste zazwyczaj nie jest oprocentowane, dlatego nasze dodatkowe pieniądze warto ulokować na koncie oszczędnościowym.

darmowe-konto-bankowe

Najważniejsze aspekty konta oszczędnościowego

Decydując się na założenie konta oszczędnościowego musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oto one:

  • Oprocentowanie rachunku – wysokość odsetek, jaka przysługuje ci za udostępnienie bankowi twoich pieniędzy. Oczywiste jest, że im wyższe oprocentowanie, tym więcej jesteśmy w stanie oszczędzić. Pamiętaj jednak o tym, że banki podają oprocentowanie brutto w skali roku. W takim wypadku, żeby obliczyć faktyczny zysk trzeba uwzględnić okres oszczędzania oraz podatek od zysków kapitałowych. Upewnij się też, czy oprocentowanie nie zmienia się w zależności od ilości zgromadzonych środków.
  • Warunki otwarcia konta – banki najczęściej wymagają posiadania rachunku osobistego, gdy chcemy otworzyć rachunek oszczędnościowy. Prowadzenie go jest zazwyczaj bezpłatne, jednak konto osobiste może ciągnąć za sobą koszty, dlatego warto zorientować się, by później nie być skazanym na dodatkowe opłaty.
  • Koszty wypłaty środków – zależy to od banku, ale najczęściej jest to jedna darmowa wypłata w miesiącu, a kolejne są już dodatkowo płatne. Bank oferuje wyższe oprocentowanie, ale w zamian za to ogranicza możliwość wypłaty środków, dlatego że jak sama nazwa wskazuje jest to konto do oszczędzania.
  • Częstotliwość kapitalizacji odsetek – odsetki są zyskami, które wynikają z oprocentowania rachunku, więc im częściej będą dopisywane do rachunku, tym lepiej dla nas. Zatem – kapitalizacja dzienna jest dużo bardziej korzystna od kapitalizacji miesięcznej, ponieważ zwiększa nasze bazowe saldo konta, z którego będą naliczane odsetki w kolejnym okresie.

Założenie konta oszczędnościowego to bezsprzecznie bardzo dobra decyzja, która niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli chcesz zapoznać się z bieżącą ofertą kont oszczędnościowych, darmowych kont bankowych, kont walutowych i wielu innych – zapraszamy na naszą stronę internetową http://darmowekontobankowe.org/. Znajdziesz tam wiele rzetelnych informacji na temat ofert wielu różnych banków w Polsce. Zapraszamy serdecznie!