Split Payment – czym jest i na czym polega?

Split payment to inaczej mechanizm podzielonej płatności. Funkcjonuje na terenie kilku krajów takich jak Włochy, Czechy czy Turcja. W Polsce ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2018 roku. Dnia 12 maja 2017 roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Mechanizm ten polega na możliwości rozdzielenia przez podatnika kwoty zapłaty netto i VAT podczas płatności. Kwota VAT trafia wtedy na dodatkowe konto bankowe, które służy wyłącznie do rozliczeń VAT. Nie jest to obligatoryjne – decyzja o tym należy do nabywcy. Można pozostać przy obecnym rozwiązaniu. Oznacza to, że osoba wystawiająca faktury nie będzie więc miał faktycznego wpływu na rodzaj metody płatności stosowany przez swoich odbiorców.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że mechanizm podzielonej płatności będzie mógł obowiązywać w transakcjach dokonywanych na rzecz innych podatników – w relacjach B2B, czyli firma – firma. Natomiast nie będzie obowiązywał w przypadku B2C, czyli firma – osoba prywatna.

Co możesz zyskać dzięki podzielonej płatności jako nabywca?

Aby zachęcić nabywców do korzystania ze split payment Ministerstwo Finansów przygotowało wiele korzyści, które mogą zmotywować do wpłaty kwoty VAT na konto VAT sprzedawcy.

Po pierwsze jest to możliwość szybszych zwrotów nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT. Występując o taki zwrot na konto VAT, a nie na zwykły rachunek dostaniesz przelew w ciągu 25 dni od dnia złożenia deklaracji VAT.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się korzystać z tego systemu po pierwsze nie będą objęci sankcjami z ustawy o podatku VAT, czyli 30% lub 100% kwoty zobowiązania w momencie złego rozliczenia faktury. Po drugie nie będą też objęci solidarną odpowiedzialnością. Jak założyło Ministerstwo Finansów – dzięki split payment podatnicy zachowają należytą staranność przy transakcjach z klientem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o konsekwencjach stosowania split payment, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej https://www.hba.hogart.com.pl/split-payment/.

W czym może pomóc ci Hogart Split Payment?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mechanizmu podzielonej płatności, skontaktuj się z firmą Hogart, która oferuje usługi w zakresie dokonania analizy struktury przychodów i kosztów oraz płatności. Zajmuje się przygotowywaniem modelu symulacji i analizy what-if przepływów finansowych wraz z interpretacją wyników wprowadzenia Split Payment na wybrany moment na podstawie danych podatnika za ostatnie trzy lata. To i wiele więcej oferuje Hogart Split Payment. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej https://www.hba.hogart.com.pl, by zapoznać się ze szczegółami działalności firmy.