Zlecenia i przetargi – skąd brać, jak wyszukiwać?

Współcześnie na terenie Polski powstaje bardzo dużo nowych podmiotów gospodarczych. Część z nich zapewne pozostanie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, część upadnie, jednak niektóre z nich odniosą sukces i rozwiną się do rozmiaru, który przerośnie oczekiwania ich twórców. Chcesz, aby również Twoja firma znalazła się w tym ostatnim gronie? Jeśli tak – musisz nauczyć się wyszukiwać zlecenia i przetargi. W jaki sposób należy to robić?


Określ swoje możliwości


Jeszcze zanim przystąpisz do poszukiwań, dobrze byłoby określić, co tak naprawdę masz do zaoferowania ewentualnemu zleceniodawcy. Podczas zakładania działalności zazwyczaj określa się branżę, jednak nie ustala w szczegółach zadań, jakich firma będzie gotowa się podjąć. Zanim jednak przystąpisz do przetargu lub podpiszesz kontrakt na wykonanie zlecenia, zrób to koniecznie. Zastanów się, na jakie prace wystarczy Twoje know-how i posiadane przez firmę zasoby – zatrudnieni specjaliści, środki trwałe, moce produkcyjne etc. Jeśli okaże się, że katalog takich prac jest niewielki – pamiętaj o tym, że po wygraniu dużego przetargu firmę można doinwestować, np. korzystając z faktoringu lub zaliczki. Unikaj jednak zleceń, co do których nie masz pewności, że im podołasz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przede wszystkim internet


W chwili obecnej najlepszym źródłem zleceń i przetargów wydaje się sieć, zwłaszcza portale takie jak https://www.oferent.com.pl/. Dzięki nim masz dostęp do bardzo szerokiego katalogu wpisów, które możesz filtrować między innymi ze względu na branżę, okolicę w jakiej zlecenie ma być realizowane lub datę dodania. Pozwala to uniknąć żmudnego przeszukiwania ofert zamieszczonych w gazetach – mechanizm wyszukiwarki wyselekcjonuje propozycje pasujące do określonych przez Ciebie kryteriów samodzielnie, w ciągu zaledwie kilku sekund. To rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić mnóstwo czasu.


Samorządy i instytucje publiczne


Nie wszystkie przetargi są jednak publikowane na podobnych portalach. Duże i znane instytucje często ogłaszają się tylko na własnych stronach, czy nawet w tradycyjnych, papierowych biuletynach. Zastanów się nad tym, jakie instytucje mogą ogłaszać przetargi powiązane z branżą w której działa Twoja firma i sprawdzaj regularnie, czy pojawiły się nowe oferty. Regularnie niekoniecznie znaczy często. Przetargi ogłaszane przez samorządy i instytucje publiczne nie mogą trwać zbyt krótko, chociażby dlatego, że ich przebieg jest ściśle kontrolowany. Wystarczy, że ogłoszenia na portalu interesującego Cię podmiotu sprawdzisz raz na miesiąc, maksymalnie raz na dwa tygodnie. Aktualne przetargi można sprawdzać na stronie https://www.oferent.com.pl/aktualne-przetargi/.